דודים טובים ואמינים – איפה יש? היכן קונים?

מעטים מוצרי הצריכה בהם הפער בין השימוש בהם לידע הרחב אודותם בולט כל כך כמו בשוק הדודים.

מצד אחד, כולנו משתמשים בדודים על בסיס יומיומי.

מצד השני, הידע שיש לאדם ממוצע מן היישוב עליהם כמעט שואף לאפס – דבר שעלול להוביל לבעיות ותקלות כשבאים לרכוש דוד חדש. במאמר הבא הכנו מדריך קצר שיסייע לכם להבין היכן קונים דוד טוב.

 

תו הזהב – תו התקן שיבטיח איכות

קיימות חברות רבות ומגוונות בשוק הדודים, אשר שונות זו מזו בגודלן, באופן ההפצה שלהן ובפרמטרים נוספים. ישנן חברות אשר מקיפות את המערך הכולל הקשור בדודים – ייצור, שיווק והתקנה עם טכנאים מורשים מטעמן. עסקים אחרים מתמחים בחלק ספציפי מהשרשרת המתוארת, כגון הפצת דודים שיוצרו במפעלים זרים.

אלו וגם אלו יכולים להיות מקומות טובים לקניית דוד, כל עוד מוצריהם עומדים בתו התקן הנדרש. בשוק הישראלי קיימים תו תקן לדוד ותו תקן נפרד לקולט השמש, אשר מבטיחים בקרת איכות, ומוכיחים שהמוצרים עמדו במבחני בטיחות שונים הנוגעים לאיטום, עמידות ועוד.

יש לציין שהחוק מחייב את קיומו של תו התקן, אשר מונפק על ידי מכון התקנים הישראלי, אולם לא כל החברות מקפידות על כך. זאת ועוד, חשוב לבדוק שתו התקן מתואם לשנת הקנייה הנוכחית ולא לתאריך עבר לא רלוונטי.

בנוסף לתו התקן המקומי, קיים תו תקן בינלאומי – ISO 9001. קיומו של תו תקן זה על המוצר הוא עדות נוספת ואיתנה לאיכותו ובטיחותו.

 

דוד זול – לא בכל מחיר

רבים נוטים להתפתות ולרכוש דוד במחיר אטרקטיבי, אולם בשוק הדודים מחיר זול מדי הוא לא פעם תמרור אזהרה למוצר נחות, שיעלה לנו יותר בטווח הארוך.

קיימים משתנים רבים המשפיעים על טווח המחירים של הדודים, הקולטים והתקנתם. חלק מהעלות נובע משמה הטוב של החברה והמותג שבנתה לעצמה, ולא בכדי.

שוק הדודים הוא מקום מועד לזיופים ולכשלים, אשר עלולים להוביל למפגעים בטיחותיים, או סתם לעוגמת נפש הנובעת מתיקונים והתעסקות חוזרת ונשנית בהם. מותג בעל שם איכותי ואמין הוא מוצר יקר ערך, אשר יספק לכם ראש שקט ושווה להשקיע בו, גם במחיר תוספת של עוד כמה מאות שקלים.

יחד עם זאת, מומלץ להביט בקפדנות בסעיף המחיר, ולבקש הצעת מחיר מפורטת על כל מהלך הרכישה והתקנת הדוד. זאת על מנת שתבינו היטב על מה אתם משלמים, ולא תותירו פתח לניפוחי מחיר מיותרים.

 

הפרד ומשול – לא על גג הבית שלי

כלל מנחה נוסף ברכישה נבונה של דוד הוא כלל האחידות. יש להקפיד שהדוד, הקולט וסך כל המוצרים הנלווים, מגיעים מאותה חברה או יצרן.

עירוב של אביזרים מפירמות שונות, גם אם הן טובות, הוא לא מומלץ ויכול לגרום לכשלים במערכת. רכישה של דוד נעשית לא פעם בתיווכו של אינסטלטור או טכנאי דודים, ולכן חשוב להקפיד איתם שהם באים עם סט כולל של אביזרים השייכים לאותה חברה.