שירותי דוד חשמל

כמו כל מוצר או מכשיר חשמלי, עיין ערך מכונת כביסה, מדיח כלים, מקרר, ועוד, גם דודי חשמל זקוקים לטיפול ותחזוקה שוטפים ומידי פעם גם לתיקון והחלפת רכיבים.

ישנם כמה נקודות חשובות שעליהן חשוב לדבר כדי שנדע אילו שירותי דוד חשמל אנחנו צריכים – הרכיבים, התקלות והסוגים של הדוד החשמלי וכמובן על מה בעצם אנחנו מדברים עם הטכנאי.

אז לשם כך סיכמנו לכם את כל המידע הרלוונטי בנוגע לדוד החשמלי ומהם השירותים בנדרשים כתוצאה מכך.  

 

ממה מורכב דוד חשמלי

מה הופך דוד חשמלי לדוד חשמלי? אז קודם כל – חשמל.

אך התשובה היא מעט יותר מורכבת מזה מאחר וזוהי מערכת שלמה ומסועפת של רכיבים חשמליים שעובדים בסנכרון מוחלט אחד עם השני על מנת ליצור לכם את חווית המקלחת המושלמת והשימוש הפשוט, הבטוח והבטיחותי ביותר במים החמים שבביתכם.

אז מהם בעצם אותם הרכיבים, מה תפקידם בכוח ואילו סוגי שירות ניתן לקבל עבורם:

 

1. מיכל אגירת המים

מיכל אגירת המים פשוטו כמשמעו מכיל את המים שמתחממים בדוד החשמלי. המיכל עשוי משני גלילי מתכת אשר מופרדים אחד מהשני בעזרת חומר בידוד העשוי מפוליאוריתן מוקצף ונועד לשמור על החום של המים בתוך המיכל ולמנוע מהקור החיצוני להיכנס פנימה.

מיכל אגירת המים הוא גם המקום בו עגונים כל הרכיבים החשמליים ולכן שירותי החלפת מיכל אגירת המים משמעותם החלפת דוד לכל דבר ועניין (על כך נרחיב באחת הפסקאות הבאות).

 

2. גוף חימום

גוף חימום הוא בעצם הרכיב החשמלי החשוב ביותר שבלעדיו אין סיבה לכל הקונסטרוקציה המסובכת שעל גג ביתכם וכל המים שיעברו במיכל אגירת המים פשוט עוברים שם כדי להגיע אל ביתכם קרים.

גוף החימום עשוי מסליל מתכתי אשר בתוכו חוט להט שמתחמם כאשר מופעל בו זרם חשמלי מהמפסק הראשי. כאשר חוט הלהט מתחמם הוא מחמם את המתכת וכשהיא מתחממת מתחילה פעולת חימום המים.

עלות החלפת גוף חימום נעה בין 250 ל450 שקלים חדשים.

 

3. תרמוסטט

התרמוסטט הוא וסת חום שנועד להפסיק את פעולת החימום כאשר הטמפרטורה של המים מגיעה למקסימום של בין 55 ל65 מעלות חום וזאת מאחר וגוף האדם מסוגל להגיע במגע עם מים בטמפרטורה כזו בלבד וכל טמפרטורה גבוה מזה עלולה להוביל לכוויות קשות.

התרמוסטט בעצם מודד את החום בעזרת מדחום מתכתי ארוך אשר מוחדר אל תוך מיכל אגירת המים וכאשר המים מגיעים לחום הדרוש מופעל הרכיב החשמלי של התרמוסטט והוא משדר אל הרכיב החשמלי של גוף החימום להפסיק לעבוד.

עלות החלפת תרמוסטט נעה בין 250 ל400 שקלים חדשים.

 

4. מאיץ חום

מה זה מאיץ חום אתם שואלים? ניחשתם נכון, תפקידו הוא להאיץ את חום המים.

מאיץ החום הוא בעצם תושב פלסטיק על גוף החימום שמסוגל לכלוא בתוכו כמות מים שנעה בין 4 ל6 ליטר ובגלל הסמיכות שלו אל גוף החימום המים המבודדים בתוכו מקבלים חימום אקסקלוסיבי ומזורז. מיץ החום עובד אך ורק בדודי חשמל עומדים.

עלות החלפת מאיץ חום בדוד חשמלי נעה בין 300 ל500 שקלים חדשים.

 

5. פלאנג'

לפלאנג' שתי משמעויות. הראשונה מהן היא הרכיב עצמו – זוהי תושבת מתכתית במורכבת בחלק התחתון של מיכל אגירת המים והיא מכילה את כל הרכיבים החשמליים החשופים שבדוד החשמלי והיא משמשת גם כמכסה לתחתון לדוד, לפלאנג' ישנה גם מעין בריכה שנועדה לשמור על הנתיכים מפני נזקי מזג האוויר המשתנה.

המשמעות השנייה היא בעצם שם קוד לכלל המערכת החשמלית של הדוד, כאשר מדברים על להחליף את הפלאנג' מתכוונים בדרך כלל לכל המערכת הפנימית החשמלית של הדוד שלכם.

עלות בחלפת פלאנג' נעה בין 500 ל800 שקלים חדשים.

 

מהם סוגי הדוד החשמלי הקיימים

ישנם כמה סוגי דוד חשמלי הקיימים בשוק והם מתחלקים בעצם לפי נפחים. הדרך הטובה ביותר לחלק את סוגי הדוד החשמלי היא על ידי הבנה של כמות הליטרים המבוזבזים פר נפש – אדם ממוצע משתמש בין 35 ל40 ליטר מים ביום.

  • דוד חשמלי בנפח של 40 ליטר מתאים לנפש אחת ועלותו נעה בין 800 ל1000 שקלים חדשים
  • דוד חשמלי בנפח של 60 ליטר מתאים לנפש או שתיים ועלותו נעה בין 800 ל1200 שקלים חדשים
  • דוד חשמלי בנפח של 80 ליטר מתאים לשתי נפשות ועלותו נעה בין 1000 ל1600 שקלים חדשים
  • דוד חשמלי בנפח של 120 ליטר מתאים לשלוש נפשות ועלותו נעה בין 1000 ל2000 שקלים חדשים
  • דוד חשמלי בנפח של 150 ליטר מתאים לשלוש או ארבע נפשות ועלותו נעה בין 1200 ל2500 שקלים חדשים
  • דוד חשמלי בנפח של 200 ליטר מתאים לחמש או שש נפשות ועלותו נעה בין 1500 ל2800 שקלים חדשים.

המחירים אינם כוללים התקנה והם משתנים בהתאם לנגישות ולאופן ההתקנה.

 

מהן התקלות הנפוצות בדוד חשמל

ישנן מספר תקלות נפוצות בדוד חשמלי שמשפיעות על המהלך התקין של הדוד החשמלי שלכם ושכדאי מאוד לדעת בטרם תשערו השערות ותסיקו מסקנות בנוגע לנזקי המים או החשמל שלכם ותיאלצו לשלם כסף רב על אבחנות לא נכונות.

אז מהן בעצם התקלות הנפוצות ביותר בדוד חשמלי.

 

1. אבנית

אבנית היא המקור לכל הבעיות שלכם, בין אם מדובר בהתפוצצות של צינור, התפוצצות של מיכל אגירת המים או אפילו כאשר מדובר בבעיה ברכיבים החשמליים שבדוד.

אבנית מצטברת בכל מקום ויש לטפל בה ולנקות את הדוד ממנה בתחזוקה שנתית או דו שנתית שוטפת.

עלות ניקוי אבנית בדוד החשמלי שלכם נעה בין 300 ל600 שקלים חדשים.

 

2. דוד מקצר

דוד מקצר כאשר יש עומס ופעילות יתר של אחד מהרכיבים החשמליים או שהסנכרון ביניהם עולה על שרטון במקרה הזה הדוד יקצר אחרי כמה דקות טובות של פעולה.

בחלק מהמקרים הבעיה נוצרת כתוצאה בנזילה בפלאנג' וכאן הדוד יקצר באופן מיידי כאשר מופעל המפסק הראשי. בשני המקרים מדובר בצורך בהחלפת פלאנג'.

 

3. דוד לא מחמם

ככל הנראה שמדובר בכשל מערכתי של אחד מהרכיבים החשמליים. במקרה הזה גם כן יש להחליף את הפלאנג'.

יכול להיות שהמים החמים מתבזבזים עקב נזילה – אם הנזילה היא ממיכל אגירת המים יש להחליף דוד, אם הנזילה היא מהפלאנג' אז ניצלתם וכל מה שעליכם לעשות הוא להזמין טכנאי שיחליף לכם אותו. 

 

על מה צריך לדבר עם הטכנאי

קודם כל, אחרי ששאלתם מה שלומו ספרו לו בדיוק מה הבעיה או מה הייתם רוצים לעשות עם הדוד הקיים או לא קיים שלכם. תארו לו את תנאי השטח, איפה מותקן הדוד, באיזו בעיה נתקלתם או מה הייתם רוצים להתקין (מסנן אבנית למשל יכול להיות רעיון נפלא).

לאחר שהכל הובהר הזמינו אותו לביתכם ולאחר מכן כאשר הוא בדק טוב טוב את הדוד שלכם בקשו ממנו הצעת מחיר מסודרת על כל אחד מהדברים שבכוונתו לסדר, לטפל, להחליף או להתקין – כי מגיע לכם לדעת בדיוק על מה וכמה אתם משלמים. זכרו שמותר לכם להגיד לא ולהמשיך ולעשות סקר שוק לשביעות רצונכם. ובהצלחה.