רכישת קרקעות – מחיר זול מדי? מנסים לעבוד עליכם

החלום של רבים הוא לרכוש קרקע אשר תניב סכומי כסף נאים. הבעיה היא שבשוק כיום ישנם שרלטנים רבים אשר גובים עשרות אלפי שקלים עבור קרקע שהסיכוי שהיא תופשר – אפסי.

 

רכישת קרקעות – סיכון משמעותי

בשנים האחרונות אחת התופעות הבולטות ביותר בעולם הנדל"ן היא רכישת קרקעות ע"י יחידים ולאו דווקא ע"י יזמים. הסיבה לכך היא ההשקעה הכלכלית הגלומה בנושא של רכישת קרקע, זאת משום שמדובר בהשקעה אשר יכולה להניב מאות אלפי שקלים עבור בעלי הקרקעות. אבל, לאור העובדה כי יותר ויותר אזרחים מעוניינים לבדוק את הנושא הזה נוצר מצב שבו לא מעטים נתקלים בחברות לא מקצועיות אשר משווקות קרקעות ללא בטחונות, ובכך נגרם מצב שבו הושקעו כספים רבים אשר יורדים  לטמיון. דוגמא לכך ניתן לראות במקרה אשר התרחש לאחרונה ביישוב אלעד, בו שווקו קרקעות עתידות להרחבה של העיר המבוקשת ע"י חברת "נופי אלעד" ששיווקה קרקעות במחיר נמוך משמעותית ממחיר השוק כאשר הנימוק למחיר הנמוך נבע בכך שמדובר בקרקעות שעוד לא עברו הפשרה לבנייה, אך נאמר למשקיעים כי התהליך כולו יושלם בתוך כחמש שנים. לאור העובדה כי רכישת קרקע נועדה להבטיח את עתידה הכלכלי של המשפחה של הרוכש והמחיר אשר הוצע להם לרכישת הקרקע היא זול משמעותית ממחירי השוק, הפיתוי של הרוכשים היה גדול והם רכשו במיטב כספם קרקע אשר עתודת ההפשרה שלה הייתה אפסית, זאת מבלי שהם ידעו ועל כן נותרו עם אכזבה רבה לאור העובדה כי הקרקע אשר שווקה להם איננה מיועדת להפשרה והסיכוי שהיא תופשר שואף לאפס.

רכישת קרקעות

כיצד להימנע מנזק כספי ברכישת קרקעות?

הדבר החשוב ביותר שיש לדעת בתחום הקרקעות הוא שמדובר בתחום סבוך ובירוקרטי אשר יכול לארוך שנים ארוכות. למעשה, לאור מצוקת עתודת הקרקעות במדינת ישראל וההליכים הבירוקרטים הנוגעים להפשרת קרקעות דורשים סבלנות רבה כמו גם בדיקה מעמיקה לגבי עתודת הקרקע והחלטות ממשלה אשר התקבלו בעניין. במקרה אשר התרחש באלעד לדוגמא, דווח לרוכשים שמות ספציפיים של חברי ממשלה אשר תמכו בתכנית להרחבת היישוב המבוקש מאוד ע"י המגזר החרדי, ובכך גרמו להם לחשוב שאוטוטו הקרקע תופשר ותחל הבנייה. בפועל, הסיכוי להפשרה לא קיים והתוכנית לא אושרה ע"י אף גורם ממשלתי. על מנת להימנע מהמצב העגום הזה, כמו גם עוגמת הנפש אשר נגרמת חשוב מאוד לקחת בחשבון את הנושא הכספי – במידה וההצעה לרכישת הקרקע זולה באופן משמעותי ממחיר השוק מדובר בנורת אזהרה משמעותית מאוד עבור המשקיעים. הסיבה לכך היא שבשונה ממדינות אחרות בעולם, במדינת ישראל אין כמעט עתודות בנייה והקרקעות הן יקרות מאוד, בעיקר באזורים מבוקשים. לכן, בדקו היטב מי החברה אשר משווקת לכם את הקרקע והאם המחיר המשווק מתאים ביחס למחירי השוק.

למעבר לכתבה המלאה באתר הבית החדש.

תוכן עניינים