משאבות חום

עולם החימום עובר מהפכה בשנים האחרונות.

אנשי המקצוע הטובים בעולם עושים את מירב המאמצים על מנת לשנות את הגישה המצביעה על האופן שבו אנו מספקים לצרכים הביתיים והמוסדיים שלנו חימום.

מרבית האמצעים בהם אנו משתמשים לצורכי חימום דורשים שימוש באנרגיה שיש לייצר.

והייצור של אותה אנרגיה גווה מאיתנו מחיר יקר.

האם ניתן לספק חום, למגוון צרכים, ובו זמנית להביא למינימום את השימוש באנרגיה מזהמת ויקרה?

בשנים האחרונות מתפתחת לה בשורה וקוראים לה משאבות חום.

 

חסכון באנרגיה, איך זה עובד?

בעולם בו כל חסכון באנרגיה נחשב למבורך מכל בחינה אפשרית, מספקות משאבות חום חסכון ויעילות ברמה שעוד לא נראתה מעולם. התפעול של משאבות החום מתבצע על ידי שימוש במקורות אנרגיה מתחדשים מהסביבה כמו מים, אוויר ואדמה. הטכנולוגיה של משאבות החום עובדת בדומה לאופן בו עובד מזגן או מקרר – היא מנצלת תכונות פיזיקליות של גזים בהתפשטות ובדחיסה על מנת לייצר מקור חום או קור, בהתאם לצורך. ברכיבי המשאבה יש מדחס, שמטרתו היא לדחוס את הגז במעגל סגור וכאשר מגבירים את הלחץ החום עולה באופן טבעי. לאחר מכן הגז מעביר את החום אל היעד (החלפת חום) ומיד מבצע התפשטות שמקררת אותו. אותו גז קר נדחס שוב והתהליך חוזר על עצמו. ההפרשים בין הטמפרטורות שהגז מספק הם הסיבה ליעילות ולחסכון שמספקות משאבות החום.

 

כיצד משאבת חום משתמשת באוויר?

משאבת חום מבוססת אוויר מחממת את הגז על ידי שימוש באוויר שבחוץ. משאבות אלה יהיו חייבות להיות מוצבות בסביבה חיצונית בשל השימוש באוויר החם שמספקת הסביבה. באחד מפתחי המשאבה ישנו מפוח אשר יונק את האוויר בספיקה גבוהה דרך רדיאטור ובכך מאיץ את אותו תהליך של החלפת חום.

 

כיצד משאבת חום משתמשת במים?

משאבת חום מבוססת מים עושות שימוש בדרך כלל במקור מים סמוך אשר המים בו מצויים בטמפ' קבועות. גם במשאבה מסוג זה מתבצע שימוש בתכונות הפיזיקליות של החומר על מנת לבצע חימום יעיל ירוק וחסכוני.

 

כיצד משאבת חום משתמשת באדמה?

במדינות קרות, בהן הטמפרטורה שבסביבה יורדת אל מתחת ל- 0, לא ניתן לבצע חימום על ידי שימוש באוויר שבסביבה או במים שנמצאים בסמוך. מתוך כך במדינות אלו עושים שימוש חכם ויעיל במשאב האדמה. צינורות הגז נשלחים לעומק של כ- 100 מטרים בתוך האדמה. בעומק זה האדמה מהווה כמקור חום יציב בכל ימות השנה.

 

סיכום

בכל הנוגע לחימום, מספקות משאבות חום חסכון ויעילות שאין כדוגמתם באף אמצעי חימום אחר. השימוש במשאבי סביבה קיימים מספק שימוש שאינו מלווה בנזקים בריאותיים למשתמש ומפחית למינימום את השימוש באנרגיה יקרה כמו חשמל או דלק. משאבות החום הן הלהיט החם ביותר בתחום החימום. הביתי והמוסדי כאחד. בדקו והיווכחו.

 

התקנה

 

תוכן עניינים