5 טיפים לבחירת מצבה

לא קל לאבד אדם קרוב. אבל, איך אומרים, המוות הוא חלק מהחיים, וכולנו נתקלים בו. בשעות קשות של פרידה, סופיות ואובדן, אנחנו רוצים לעשות הכל כדי להנציח את הרגעים היפים, הזכרונות המתוקים והאהבה שלא תיגמר. איך בוחרים מצבה? הנה כמה טיפים.

 

1. לחשוב מראש על הכל

את המצבה מניחים בדרך כלל ביום ה-30 לפטירתו של האדם. העיסוק בבחירת המצבה נעשית בתקופה שבין תום שבוע האבל (ה"שבעה") על הנפטר, לבין יום ה-30. מה שחשוב זה להתחיל ולבחור מצבה בראשון לציון כמה שיותר מוקדם. במקביל, כדאי לנסח נוסח לחרוט על המצבה. למה חשוב כל כך להתחיל מיד בתום השבעה בבחירת המצבה?

אחרי פטירת יקירנו, נרצה לכבד את זכרו ולהנציח אותו בלא שיהיו חלילה קשיים נוספים כמו סכסוך בין הקרובים… לכן, חשוב שהמצבה תשביע את רצון כולם וכולן. כדי שזה יקרה, זה דורש זמן. כל אחד.ת והדעה, החשיבה והטעם שלו. אז נחליט כמה שיותר מוקדם איזו מצבה אנו רוצים לבחור – מכל הבחינות.

 

2. מצבת קיר או מצבה עומדת?

אז כדי להחליט צריך לדעת קודם כל מהי מצבת קיר. מצבת קיר מכונה גם מצבת סנהדרין משום שסוג קבורה זו היה נהוג בימי הסנהדרין. זוהי קבורה בקיר שבו מספר חללים – כוכים, שבכל אחד מהם טמון נפטר. קבורה זו נהוגה כיום בחלק מבתי העלמין הגדולים בארץ, כמו בית העלמין בראשון לציון, וגם בתל אביב, חיפה וירושלים.

אם הנפטר קבור בקבורה כזו, עלינו להזמין מצבה מתאימה – מצבת קיר. כמובן שבקבורה סטנדרטית נזמין מצבה עומדת.

 

3. נבחר חומר

מאיזה חומר נבחר שהמצבה תהיה עשויה?

  • החומר הסטנדרטי: אבן חברון. זוהי אבן מצויה בישראל, מסוג אבן גיר. היא נוחה לליטוש ולחריטה, ומחירה יחסית נמוך.
  • פופולרי במיוחד: שיש טורקי. חומר חזק, איכותי ויציב הרבה יותר מהאבן, בצבע אפור-כחול. משתמשים בו כיום רבות למצבות.
  • יוקרתי וחזק: שיש גרניט. החומר נשמר למשך שנים ונראה כחדש, ללא חורים וסדקים, ללא קילוף ודהייה ובכלל ללא בלאי. מה שכן, זהו חומר יקר יחסית.

 

4. עיצוב

כדי להנציח את אהבתנו לקרובנו הנפטר נוכל לבחור עיצוב אישי למצבה, כזה שיזכיר לנו את הקשר והגעגוע. עיצוב כזה כולל צבעים, כאשר שירותי מצבות בעיצוב אישי מתקדמים מספקים מגוון צבעים של השיש, כמו שחור, אפור על גווניו, כחול. נוכל גם לבחור בשילוב אבנים שונות ואפילו זכוכיות.

נוכל גם לבחור בין חריטת האותיות על המצבה לבין הדבקת אותיות מנחושת עליה. אם בחרנו בחריטה, נוכל לבחור בין מספר סוגי חריטה בסגנונות שונים.

 

5. אביזרים

בתי נר? אגרטלים? מה נרצה שיתווסף באופן קבוע למצבה? שיעיד בדממה כי כאן טמון אדם שנאהב בחייו ובמותו? כדאי לבחור גם אביזר מלווה למצבה עצמה, כדי לזכור ולהזכיר את כל אלו. בכל פעם שנגיע לפקוד את הקבר נוכל לשמור במעט על הקשר, לא לתת לו להיגמר.

מַצֵבָה

תוכן עניינים
נעלי עבודה
כללי

נעלי עבודה נוחות

עבודה ממושכת על הרגליים יכולה לגרום לכאבים, עייפות ואף פציעות. לכן, בחירת נעלי עבודה נוחות היא הכרחית לכל מי שעובד על הרגליים לאורך זמן. נעלי

קרא עוד »