רב לחתונה

הרב דניאל דרייר | רב לחתונה

כל מה שצריך לדעת לפני הזמנת רב לחתונה

בשעה טובה אתם מתחתנים! ולא מעט זמן לקח לכם לבחור את בני זוגכם שיבואו עמכם תחת חופה וקידושין. אבל עכשיו כשאתם סוף סוף מאורסים וכבר יש לכם תאריך – כמה זמן ייקח לכם עד שתבחרו את הרב המושלם שישיא אתכם בליל הכלולות?

לפני שתבחרו רב לחתונתכם, כדאי לדעת מספר דברים מקדימים בנוגע לתהליך, הפרטים החשובים והדרישות. וזאת כדי שיהיה לכם קל יותר לתאם ציפיות מול הרב, להעלות שאלות נוספות ולדעת מה עליכם לעשות לפני יום החופה עצמו. הרב דניאל דרייר ישמח להיפגש עמכם ולדון בכל השאלות, לספר לכם על מהלך הטקס ולעבור איתכם על כלל הפרטים החשובים, רגע לפני שהוא מתיר את ברית הנישואין ביניכם, מול עדים ומוזמנים רבים.

 

רגע השיא של כל חתונה – החופה!

יום החתונה הוא יום מרגש ביותר שמגיע לשיאו ברגע החופה. בשלב זה באים לידי ביטוי הנדרים, ההסכמים והברכות, תוך שילוב קטעי זמרה, פסוקים מיוחדים, פרשנויות לקהל הרחב וגם קצת הומור, אם תרצו. זהו גם השלב שבו אתם עומדים לחוות סף התרגשות ולחץ גבוהים במיוחד, שיכול להיות שישכיחו מכם פרטים חשובים.

מי שכן אמור לזכור את כל הפרטים הקטנים והגדולים כאחד ולנהל היטב את מהלך הטקס הוא הרב כמובן: הגורם המקצועי המסמיך אתכם להיות בעל ואישה ומעניק לכם תוקף הלכתי חוקי שבלעדיו לא ניתן להינשא בהיבט הדתי. הרב דניאל דרייר הינו רב מוסמך מטעם הרבנות הראשית לישראל, בקיא בכל הלכות הנישואין וניתן לפנות אליו בכל שלב מרגע סגירת התאריך לחתונה.

הפגישה המקדימה – הצעד הכי חשוב לקראת הנישואין

אז העמסתם את הדי ג'יי בעשרות עמודי פלייליסט, סגרתם את סידורי מרכז השולחן מול מעצבת האולם אבל התחרטתם בפעם השלישית, כבר יש לכם רומן עם חברת ההזמנות לאירוע ואפילו שיגעתם את השף לגבי אופן צליית הסטייק. אבל אל דאגה – הפגישה שלכם עם הרב תהיה קלילה ונינוחה הרבה יותר! שיחה קצרה תספיק לכם כדי לארגן את הטקס באופן מדויק וראוי.

לכם, הזוג המאושר ולרב קיימת הזכות והחובה המשותפת להיפגש, לקבל מענה לכל שאלותיכם בצורה רגועה ולדעת הכל לגבי הדרך שבה עומד להתנהל הטקס. בפגישה אתם יכולים להיחשף לאישיותו, השקפתו ומקצועיותו של הרב, לבקש ממנו דרשה ארוכה או קצרה לפי מה שחשוב לכם, להוסיף דבר מה אישי משלכם כמו הקראת פסוק מסוים או הוספת ברכה ועוד. בוודאי נתקלתם לא פעם בחופות בהם עלה הדוד להקריא את אחת משבע הברכות, האח הצטרף לפיוט מיוחד והחתן הקריא תפילה למען כוחות הביטחון וההצלה. מהלך זה הינו מקובל ולגיטימי לגמרי, אך דורש שתתריעו על כך מראש, על מנת שלא לייצר הפתעות ובלבול במהלך הטקס המיוחד.

הבחירה ברב לחתונתכם צריכה להתבסס גם על הדרך האישית שבה אתם תופסים את הדת. חלק מהרבנים מוסיפים דברי פתיחה, הומור, כוונות והסברים שמאחורי כל מנהג לאורך הטקס, סיפור מעניין על הזוג, שיר תפילה מיוחד ועוד. לעומתם, יש רבנים הנוהגים במעמד רציני בלבד או כאלו המשלבים גם וגם – בהתאם לרצון והסכמת הזוג. הרב דניאל דרייר ייפגש עמכם ויברר האם ברצונכם בטקס ארוך או קצר, מתוך יכולתו והסמכתו לבצע גם וגם.

מה חשוב למסור לרב?

יש למסור לרב שבחרתם במדויק את התאריך, השעה והכתובת שבהם עליו להיות ולוודא שאין לו חופה נוספת שנקבעה בסמוך לשעה שלכם. הסיבה היא כדי למנוע עיכובים בהתחלת הטקס, מה שעלול לייצר תשישות של האורחים ולחץ מוגבר שלכם כחתן וכלה. זכרו שבניגוד לצלמים למשל, שמלווים אתכם מתחילת הערב, אין טעם להזמין את הרב לשעת קבלת הפנים, אלא סמוך לשעת החופה עצמה. בזמן שבין סיום קבלת הפנים והפניית המוזמנים אל אזור החופה, הרב יקבץ את החתן והעדים לצורך חתימה על הכתובה ובסיומה, יצא אל אזור החופה ויכין אותה. כעבור מספר דקות נוספות ובתיווך מנהל האירוע, תתחיל הצעידה המרגשת שלכם אל חופתכם. מומלץ שתעדכנו לגבי התאריך עוד לפני הפגישה, כדי לוודא שהרב פנוי בתאריך זה ושאינכם מבזבזים זמן לשווא.

סליחה, מי פה מביא את היין?

לחופה לא עולות רק הכתובה, ההינומה והטבעות.  גם הכיפות, הטליתות, היין, הכוס לשבירה והעדים משתתפים כולם בחגיגה. את חלקם יש להכין מראש כמו הטבעות (הרב יסביר לכם אילו סוגי טבעות מתאימות לקידושין) ואת היין או הכוס לשבירה יכול לספק האולם. בכל מקרה, סכמו עם הרב מה אתם תביאו, את מה הוא יספק והאם לבקש מהאולם לארגן משהו מטעמו. זכרו להצטייד ליתר ביטחון באישור הטבילה במקווה, באישור כשרות מטעם האולם ובאישור על מצבכם המשפחתי (תעודת רווקות). היו אחראים למסור לרב גם את השמות המלאים שלכם ולהתייעץ עמו מראש אם אתם משפחת כהנים או שאחד ההורים חלילה אינו בחיים. אם סיכמתם מראש על טקסטים שמוקראים במהלך הטקס על ידכם או על ידי בני משפחה, דאגו לוודא זאת שנית בזמן הגעתו של הרב למקום האירוע ולפני מועד החתימה על הכתובה, שכן מיד לאחריה לא יישאר לכם זמן נוסף לתכנונים…

חשוב לדעת: עלויות ותשלומים לרב

עניין התשלום לרב המחתן הוא נושא שיש עליו מחלוקת רבה. יש כאלו המאמינים שאין לגבות כסף על הטקס ומסתפקים לכל היותר בהחזר נסיעות או תשלום על הבאת העדים מטעם הרב, אך יש כאלו המצפים לתשלום עבור הנחיית הטקס ונוקבים מראש במחיר.

לנושא זה אין הנחיה מטעם הרבנות עצמה, כך שמדובר בפרצה וכל זוג יכול לבחור את הרב בהתאם לכך ולפי תנאיו. העלו בפגישה את נושא התשלום והבהירו לרב מהי עמדתכם בנושא (יש לציין שמתן תשלום גם אם סמלי, נחשב בעיני רבים כמצווה) ושמעו כנגד את דרישתו אם קיימת. באופן כללי, דעו שרב מטעם הרבנות האזורית או המועצה הדתית נחשב לעובד ציבור שזהו חלק אינטגרלי מתפקידו ועבודתו, כך שאין צורך בתשלום, אך רב שאיננו עובד מדינה יכול לגבות מכם תשלום. הוא יכול לנקוב בסכומו או להשאיר זאת לשיקול דעתכם, כאשר אתם תבחרו מהו גובה התשלום בתמורה להוקרה והערכה.

מוזמנים מיוחדים, דעה מיוחדת

כמות המוזמנים שלכם לאירוע נעה לבטח בין כמה מאות ועד אלפי אנשים, מה שאומר שלכל אחד מהמוזמנים ישנן נסיבות, גורמי חיים או מצבים שונים שהוא נתון בהם בעת נישואיכם זה לזו. אחד הנושאים שגורמים לזוגות רבים לחוש שלא בנוח מול הרב הוא הידיעה שיגיע לאירוע מוזמן המצוי בתקופת אבל או גוי. לבט נוסף שמלווה זוגות רבים נוגע לעלייה לקבר של אדם קרוב שנפטר לצורך הזמנתו לחתונה (יש המאמינים כי מסירת הזמנה לנפטר טומנת בחובה ברכה ומצווה). הרב דניאל דרייר ינחה אתכם כיצד לנהוג בכל אחד מהליכים אלו ויסביר לכם כיצד להנחות אורחים מסוימים לנהוג במהלך החופה, אם יש צורך. הרב דניאל דרייר יוכל להיות שותף מלא למחשבותיכם ולבטיכם, לייעץ לכם בנוגע לנושא הלכתי מסוים ולהוות את האדם המשמעותי הזוכה להתיר עבורכם את פרק הנישואין בדרך מבורכת ומאושרת.